Menü
İletişim Dilek Listesi Arama
S.S.S.

Protefix yara ve koruma jelinin etki prensibi nedir?

Protefix yara ve koruma jeli ıslak ağız mukozası üzerinde bile son derece iyi yapışan bir koruma kalkanı oluşturmaktadır ve yarayı kimyasal tahrişlere ve protezin veya diş telinin mekanik baskısına karşı korur. Ağrı azaltılmaktadır ve yara iyileşmesi teşvik edilmektedir.

TGO nedir?

TGO, Protefix yara ve koruma jelinin ana bileşenidir. Islak ağız mukozasında bile son derece iyi yapışan patentli bir etken maddedir. Yeni nesil bir yöntem yardımıyla özel bitkisel yağlardan kazanılmaktadır ve ağızdaki ilgili yerleri bir koruyucu tabaka gibi örtmektedir.

Yeni bir proteze daha çabuk alışmak için ne yapabilirim?

Kullanacağınız nihai protez hazır oluncaya kadar öncelikle Size bir geçiş protezi verilmesi durumunda bu geçiş süresi içinde yapıştırma tamponlarını kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü diş ekstraksiyonundan sonra çene yapısı çok hızlı değişmekte ve sadece birkaç gün sonra geçici protez artık çenenize olmayacaktır. Tam da burada yapıştırma tamponları protezin güvenli şekilde oturmasını sağlar ve yara ve iltihap oluşumuna karşı da korur. Ayrıca tüm alıştırma dönemi boyunca Protefix yara ve koruma jelinin günlük olarak kullanılması önerilir. Yapılan araştırmalar sonucunda ağız mukozasının daha az tahriş olması nedeniyle protez taşıyıcılarının proteze daha kolay alıştıkları görülmüştür.

Protefix yapıştırma tamponlarını neden sadece tam protezle kullanabilirim?

Yapıştırma tamponlarının üretildiği tül malzeme plastikten oluşmaktadır ve ağızda çözülmemektedir. Böylece yapıştırma tamponunu temizlemek amacıyla tam protezden çıkarılabilmektedir. Ancak parsiyel protezlerde ve belirli taşıyıcı dişlere veya kronlara asılmış bulunan protezlerde bu tül malzeme protez ve taşıyıcı diş arasında takılabilir. Sonucunda ise proteze zarar vermeden protezi ağızdan çıkarmak mümkün olmayabilir.

Protefix yapıştırma kreminin tüp ağzının tıkalı olması durumunda ne yapabilirim?

Tüp ağzında fazla krem birikmesi durumunda tüp ağzı tıkanabilir – özellikle yapıştırma kremi nem ile temas ettiyse. Bu nedenle ağız kısmını daima temiz ve kuru tutmalısınız ve artıkları bir havlu veya kulak temizleme çubuğu yardımıyla temizleyiniz. Tüp ağzını hiçbir zaman su altında yıkamayınız, zira su, yapıştırma kremini sertleştirmektedir ve tüp ağzında kremin tüpten çıkmasını engelleyecek bir tıkanıklığın oluşmasına sebep olabilmektedir.

Protefix yapıştırma kremini yutmam bana zarar verir mi?

Hayır. Protefix yapıştırma kremi salgılanan salyada yavaşça çözülür, yani krem kısmen yutulabilir. Krem içindeki ana bileşenler sindirim sistemini değişmeden geçmektedirler. Yani sindirilemezler ve vücut üzerine belgelenmiş bir etkisi de bulunmamaktadır.

Protefix yapıştırma kreminin etki süresi ne kadardır?

Protefix yapıştırma kreminin yapıştırma süresi protez kullananlar arasında çok değişiklik gösterebilir. Yapılan bir uygulama araştırması sonucunda Protefix yapıştırma kreminin ortalama yapıştırma süresinin 8-10 saat arası olduğu tespit edilmiştir. Protezin kalitesine ve çene koşullarına bağlı olarak ama bireysel yapıştırma süresi verilen bu ortalama değere göre çok farklılık gösterebilir.

Ağız içindeki ve protez üzerindeki yapıştırma ürünü artıkları nasıl çıkartılabilir?

Protez üzerinden yapıştırma ürününe ait artıkları çıkartmanın en iyi yolu bir diş fırçası ve çok fazla "aşındırıcı madde” içermeyen bir diş macunu yardımıyla protezi fırçalamanızdır. Ağız içindeki yapıştırma maddesi artıklarını ise en iyi şekilde yağ yardımıyla çıkartabilirsiniz. Bunun için en iyisi bir kulak temizleme çubuğuna yemeklik yağ emdiriniz veya eczanenizden özel bir damak yağı temin ediniz.

Protezimi ağzımdan nasıl çıkartırım?

Yapıştırma ürünü kullanıyorsanız diş eti ile yapıştırma ürünü arasındaki yapışıklığı çözmeniz gerekmektedir.

  • Öncelikle ağzınızı ılık su veya ağız suyuyla çalkalayınız.
  • Sonrasında alt çene protezini hafifçe çekiniz ve yerinden oynayıncaya kadar çok hafif sallayınız.
  • Üst çene protezinin çıkarılması için en iyisi başparmağınızı ön dişlerinizin arkasına yerleştiriniz ve aynı zamanda yukarı ve dışa doğru burun yönünde bastırınız.
  • Bu önerilere rağmen protezi çıkartamıyorsanız ve gece boyunca protezi taşıyacak kadar iyi hissetmiyorsanız bir hastanenin acil servisine veya acil diş servisine başvurabilirsiniz.

Bir yapıştırma ürünü kullanırsam diş protezim daha iyi oturur mu?

Birçok diş hekimi biliyor ki düzgün oturan bir diş protezinin oturuşu bile bir yapıştırma maddesi sayesinde daha da iyileştirilebilir; bu nedenle diş hekimleri yapıştırma ürünlerini tavsiye etmektedirler. Ayrıca uygun bir protez oturuşunu oldukça zorlaştıran çene yapıları da var. Yapıştırma ürünleri ayrıca protezin hareket etmesi nedeniyle oluşan ağızdaki tahrişleri veya ağız içindeki yaraları azaltabilirler. Çünkü diş protezi hareketsizdir, ama ağız dokusu yumuşaktır ve zaman içinde değişir. Bu aynı zamanda şu demektir ki bir diş protezi tüm zamanlar boyunca kullanılamaz. Bu nedenle protezinizin oturuşunu düzenli aralıklarla diş hekiminizce kontrol ettiriniz.

Protefix yapıştırma tamponları ne tür yapıştırma problemlerinde uygundur?

Protefix yapıştırma tamponları özellikle geçiş süresinde, nihai protez tamamen oturtuluncaya kadar son derece uygundur. Ayrıca çok zor çene koşullarında tavsiye edilmektedir; örneğin alt çenede çene yapısının ciddi şekilde gerilemesinde. Burada Protefix yapıştırma tamponları baskı ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlar.

Protefix yapıştırma kremi ne tür yapıştırma problemlerinde uygundur?

Protefix yapıştırma kremi zor yapışma koşullarında ve kuvvetli salya salgısı durumlarında önerilmektedir. Hızlı ve komplikesiz bir uygulama tercih eden herkes için uygundur. Özel ıslak yapışma gücü protezin uzun süreyle oturmasını sağlar, kenar korumasını iyileştirir ve böylece yemek artıklarının protez altına yerleşmesini engeller.

Protefix yapıştırma tozu ne tür yapıştırma problemlerinde uygundur?

Protefix yapıştırma tozu protezini yapıştırmakta çok fazla problem yaşamayan insanlar için idealdir. %100 doğal sodyum aljinattan üretildiğinden hassas ağız mukozasına sahip protez taşıyıcıları için olduğu kadar doğal ürün tercih eden kişiler için de uygundur.