Menü
İletişim Dilek Listesi Arama
Protezlerin temizlenmesi

“Takma dişleriniz” için düzenli ve kapsamlı temizlik de gereklidir - diş çürümesinden acı çekmeseniz dahi! Takma dişlerinize özen göstermek ve bakımını yapmak, protezlerin sağlam kalmasına ve uzun vadede iyi görünmelerine katkıda bulunur. Kalan dişleriniz ve oral mukozanız, tartar ve yemek artıkları bakteriler için ideal üreme alanını oluşturduğundan, protezlerinizin yetersiz bakımından zarar görebilir.

İşte çıkarılabilir protezlerinizi mümkün olduğunca uzun süre problem yaşamadan kullanabilmeniz için bazı yararlı ipuçları!

Takma diş giyerken tartar ve diş taşı

Genel olarak protezlerinizi her gün iyice temizlemelisiniz. Yumuşak diş tartarı, kalan dişlerinizde ve yapay dişlerinizde ortaya çıkabilir, bu da diş taşı oluşumu ile sonuçlanır. Diş taşı oluşup bir kez sertleştiğinde, bir diş fırçasıyla çıkarılması neredeyse imkansızdır. Genellikle diş hekiminizin karmaşık temizlik işlerini yapması gerekir. Takma dişler yeterince temizlenmezse, hem son milimetreye ayarlanan harici bağlantı elemanları hem de temas yüzeyleri diş taşı tarafından zarar görebilir. Bununla birlikte, sorunlara neden olabilecek sadece diş protezi değildir; gizli yiyecek artıkları, ağız kokusuna veya diş eti enfeksiyonlarına neden olabilir.

Protez dişlerin temizliği ve bakımı ile ilgili ipuçları

Mümkünse, ideal olarak her yemekten sonra protezlerinizi akan su altında durulamaya alışın. Bu tür çalışmalar sırasında, takma dişlerinizin aşırı derecede hasar görmesini önlemek için, yalnızca sağlam metal ve plastik parçalarından tutun.

Ayrıca takma dişlerinizi günde bir kez diş fırçası ile iyice temizlemelisiniz. Bu amaçla, geleneksel bir diş fırçası veya ideal olarak özellikle takma dişler için tasarlanmış bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bunlar daha sert fırçalara sahiptir ve özel tasarımları sayesinde erişilmesi zor alanların temizliğini kolaylaştırır.

Takma dişler için özel diş macunu kullanmanız da önerilir. Protez diş macunları, geleneksel diş macunlarından daha az aşındırıcı içerir ve bu nedenle protezlerin yüzeyinde daha kolay hareket eder. 

Artıkları bir diş fırçası ve suyla çıkaramadığınız durumda, bitkisel yağa batırılmış bir bezle çıkarılabilirler.

Takma diş temizleme adımları:

  • İdeal olarak, protezlerinizi yıkayacağınız alanın altına yumuşak bir bez yerleştirin, böylece protez dişleri yanlışlıkla düşürürseniz dahi, zarar görmezler. Ardından, protezleri akan su altında durulayın. 
  • Daha sonra, geleneksel bir diş fırçası veya özel bir takma diş fırçası kullanarak takma dişleri su altında fırçalayın. 
  • Daha sonra, takma dişler için uzman temizleme kremini kullanarak takma dişleri temizleyin. Alternatif olarak, protezlerinizi temizlemek için protez temizleme tableti kullanabilirsiniz; öyleyse, lütfen talimatları dikkatlice izleyin. Bazı takma diş temizleme tabletlerinin dezenfektan etkisi de vardır - yanlış kullanılırsa da takma dişlerin yüzeyinde hasara neden olabilirler. 
  • Son olarak, protezlerin akan su altında iyice durulanması gerekir.

Her gün takma dişlerinizi iyice temizleseniz bile, diş hekimleri dişhekimliği ekibi veya teknik diş laboratuarında düzenli olarak profesyonel temizlik önerileri yaparlar. Bu, olası tüm hasarları giderecek ve takma dişleri tamamen temizlemeye maruz bırakacaktır. Bu bakımdan, mümkün olduğunca pürüzsüz bir yüzey elde etmek için nihayet cilalanmadan önce protezler plak, diş taşı ve renklenmeden arındırılacaktır